Портал новин

Наука у 2018 році отримає 6 мільярдів гривень

Цього року фінансування науки в Україні збільшилося на понад 30% до 6,1млрд грн у 2018-му (з 4,7млрд гривень у 2017-му). Найбільше зросло фінансування Національної академії наук – понад 38%. Водночас кошти на університетську науку збільшилися лише на 12,3%.

«У 2017 році ми змогли вийти з драматичного зниження фінансування на науку, яке досягло мінімуму в 2016 році і становило 0,16% ВВП з держбюджету. Зараз ми спромоглися дещо вирівняти ситуацію. Однак хочу підкреслити одну річ. Сьогодні основне фінансування на науку йде в Національну академію наук, яка абсолютно незалежна від МОН і розпоряджається своїм бюджетом самостійно. Так, у 2017 році у її розпорядженні було 2млрд 719млн гривень. Для порівняння, фінансування на науку, яким розпоряджається МОН, а це є фінансування на університетську науку, становило всього 621,5млн гривень. При цьому частина цих коштів йде на конкурсне фінансування наукових проектів, яке можуть також вигравати інститути НАН. Таким чином, університетська наука, за яку відповідальне МОН, отримує лише 10% від загального обсягу фінансів на науку», – зазначила Міністр освіти і науки Лілія Гриневич.

Однак, навіть у межах наявних коштів МОН у 2017 році змогло здійснити низку важливих речей:

  • проведено Конкурс для молодих учених, в межах якого отримало фінансування 123 проекти.
  • вперше 100 наукових установ і вишів отримало безкоштовний доступ до баз даних Scopus i Web of science. Таким чином провідними науковими базами даних можуть користуватися усі українські науковці.
  • в українських університетах було також профінансовано 1300 фундаментальних і прикладних досліджень.

«На фінансування цієї програми у бюджет закладено 500млн гривень. Кошти надаватимуться науковим установам, які будуть атестовані за високим рівнем. Про що йдеться. Ми запропонували систему атестації для наукових установ, і ті, хто досягне високого рівня, отримають додаткове наукове фінансування. Ми хочемо запровадити подібну програму й для університетської науки. Протягом 2018 року ми здійснюватимемо відповідну підготовчу роботу», – повідомила Міністр.

За матеріалами МОН.