Незалежно від того, чи складали ви списки планів та обіцянок напередодні нового року, ми виділили десять найважливіших пунктів, які ви обов’язково маєте реалізувати у 2018-му. Ці прості речі допоможуть поліпшити самопочуття, зберегти молодість та здоров’я, а іноді навіть врятувати життя.
1. ХАРЧУЙТЕСЬ ПРАВИЛЬНО
Здорове харчування і підтримка ваги в нормі – це профілактика найбільш небезпечних захворювань: серцево-судинних, діабету та раку.
Заохочуємо всіх споживати корисні продукти з усіх груп щодня: овочі та бобові; фрукти та ягоди; цільні злаки та горіхи; молочні та кисломолочні продукти; риба, м’ясо, яйця.
Крім того, дотримуйтесь таких простих правил:
2. ПОЧНІТЬ ТРЕНУВАТИСЬ
Регулярна фізична активність є обов’язковою та незамінною складовою здорового способу життя у будь-якому віці. Щоденні різноманітні фізичні вправи допоможуть зменшити ризик небезпечних захворювань, включаючи патологію серця, інсульт, діабет та рак, поліпшать функціональний стан кісток та суглобів, рівень самооцінки та якості життя, апетит та можливість споживання більшої кількості здорової їжі.
Центр громадського здоров’я МОЗ України радить зробити над собою невеличке зусилля:
3. КИНЬТЕ КУРИТИ
За даними ВООЗ, тютюн вбиває майже половину тих, хто курить. Це понад 7 мільйонів людей щороку. Більше 6 мільйонів таких смертей – це наслідок безпосереднього вживання тютюну, тоді як приблизно 890 000 – це некурці, які зазнають впливу диму.
Сигаретний дим, який заповнює закриті приміщення, містить більше 4000 хімічних речовин, з яких, принаймні, 250 – шкідливі, а понад 50 викликають рак. І це лише одна із причин кинути курити. Уже з першого дня відмови від сигарет ваш організм почне відновлюватися, а ризики виникнення хвороб, асоційованих з курінням, зменшуватися. Протягом 2-х років у вас значно зменшиться ризик ішемічної хвороби серця. А через 15 років ризик серцево-судинних захворювань знизиться до рівня некурця. Тому що раніше ви відмовитесь від куріння, то краще!
4. НЕ ЗАЙМАЙТЕСЬ САМОЛІКУВАННЯМ
Чимало людей надають перевагу самодіагностуванню, самолікуванню, самопризначенню ліків, керуючись телевізійною рекламою, порадами друзів, сусідів та провізорів. В результаті, великі кошти витрачаються на ліки, які нам не потрібні, не допоможуть або і взагалі нашкодять, бо через них ми відкладаємо прийом інших препаратів, які б нам справді допомогли.
У більшості розвинених країн без рецепту можна придбати такі лікарські засоби, як офтальмологічні препарати, анальгетики, засоби для покращення сну, засоби проти нудоти, діареї, геморою, застуди та кашлю, підвищеної кислотності та інші. Натомість в Україні традиційно існує прямий доступ до більшості лікарських засобів, що створює низку проблем в сфері охорони здоров’я.
5. ВИВЧІТЬ АНГЛІЙСЬКУ
Знання англійської мови відкриває безліч освітніх, наукових та професійних можливостей. Актуально це і для медиків, оскільки англійська – сучасна мова медицини. Наприклад, Oxford English for Careers включає вправи на граматику, розвиток словника та слухання: Medicine 1 і 2 розрахований більшою мірою на лікарів, Nursing 1 і 2 – медсестер/медбратів. Вивчити медичні терміни, поліпшити навички слухання та говоріння допоможе Medical English, а налагодити процес спілкування з пацієнтом – Englishmed.
6.СТАНЬТЕ ДОНОРОМ КРОВІ
Це не страшно і не боляче. Кров потрібна завжди, а одна доза донорської крові може врятувати аж три життя. Недоношені діти, хворі на рак, постраждалі в аваріях та інші пацієнти потребують нашої з вами допомоги.
Як підготуватися до здачі крові:
7. ПРОХОДЬТЕ ПРОФІЛАКТИЧНІ ОГЛЯДИ
Щороку у світі від раку молочної залози помирає понад півмільйона жінок. При цьому, якщо рак молочної залози виявити на I стадії, він виліковний у 95% жінок. Натомість кожній четвертій жінці рак грудей діагностують вже на ІІІ-ІV стадії, коли ефективність лікування значно знижується. Українська статистика невтішна: щотижня від раку молочної залози помирають більше 100 українок.
Кожен шостий чоловік у світі має рак простати. У 21% українських чоловіків його виявляють вже на метастатичних стадіях. Сприяє цьому і відсутність культури самозвернень та профілактичних оглядів в уролога, і безсимптомність раку простати на ранніх стадіях, коли захворювання виліковне.
Як цьому зарадити? Узяти собі за звичку ходити на профогляди – тобто коли ще нічого не болить!
Кожна жінка має проходити обстеження у мамолога раз на рік: до 40 років – це ультразвукова діагностика, після – обов’язкова щорічна мамографія. Чоловікам потрібно пройти профілактичний огляд в уролога. Це може вберегти життя.
8. ВАКЦИНУЙТЕ ДІТЕЙ, ВАКЦИНУЙТЕСЬ САМІ
2017-й рік неприємно відзначився в Україні спалахом кору, небезпечного захворювання, якому цілком можна було запобігти, якби всі вчасно отримали своє щеплення. Натомість за 11 місяців на кір захворіли 3382 людей. Якісна і безпечна вакцина Пріорикс виробництва Глаксо Сміт Кляйн, прекваліфікована ВООЗ, наявна в усіх регіонах. Давайте об’єднаємо зусилля у боротьбі з кором та іншими інфекційними захворюваннями – навіщо хворіти, якщо цього можна уникнути?
Вакцинація – найдієвіший спосіб попередити інфекційні захворювання. Вакцини, що входять до національного календаря щеплень, закуповуються за державний кошт і надаються безоплатно.
Щеплення – життєво важливе для кожної дитини. Не позбавляйте дитину захисту. Не забувайте і про себе!
9. ДОТРИМУЙТЕСЬ РЕЖИМУ ЗДОРОВОГО СНУ
Здоровий сон – один з трьох основних компонентів здоров’я, поряд зі збалансованим харчуванням та регулярною фізичною активністю.
Люди, які повноцінно висипаються вночі, рідше страждають від високого тиску, діабету, ожиріння та інших хронічних захворювань, – запевняє Міжнародне товариство сну. Ось кілька порад, які допоможуть налагодити сон:
10. ЗРОБІТЬ ТЕСТ НА ВІЛ
Україна залишається регіоном з високим рівнем поширення ВІЛ-інфекції. За оновленими оцінками, на початок 2017 року в країні мешкали 238 тисяч людей з ВІЛ. Близько половини людей з ВІЛ в Україні не знають, що вони інфіковані. Вчасне тестування рятує життя – адже лікування ВІЛ в Україні безкоштовне.
Джерело: МОЗ України.