Портал новин

Субвенція на житло загиблим і пораненим під час АТО

Сума субвенції складає 299 900,09 тис. гривень. Кабінет міністрів затвердив розподіл  грошей з державного бюджету місцевим бюджетам на житло для сімей загиблих осіб, а також осіб з інвалідністю І-ІІ групи внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції.   

Програма придбання житла особам, які отримали інвалідність внаслідок проведення антитерористичної операції та сімʼям загиблих військовослужбовців почала діяти у 2015 році.

Початковий механізм програми передбачав, що представник розпорядника бюджетних коштів здійснював розподіл коштів між регіонами в розрізі областей, пропорційно кількості учасників, а далі кошти спрямовувались на придбання житла на розсуд чиновників. Житло в подальшому передавалось черговикам квартирного обліку в порядку черги. Протягом 2015-2016 років (до квітня 2016 року)обласними райдержадміністраціями було закуплено 739 квартир на загальну суму 416 мільйонів гривень.

Представляючи проект розпорядження Міністр соціальної політики Андрій Рева навів приклад загиблого учасника АТО, Героя України Івана Івановича Зубкова. Він був командиром роти вогневої підтримки 95-ої окремої аеромобільної бригади, старшим лейтенантом з  позивним Краб. Іван Іванович загинув у 2015 році  під час оборони Донецького аеропорту, у червні 2015 року Указом Президента України йому було присвоєно звання Героя України посмертно. У нього залишилася сім’я, дружина та двоє дітей 2002 та 2013 років народження.

 Було виділено кошти райдержадміністрації на придбання житла цій сім’ї. Житло з неприпустимим рівнем готовності було придбане в місті Деражня, хоча родина проживає у місті Хмельницький, і жінці з двома неповнолітніми дітьми було вручено цю квартиру та прозвітовано про виконання доручення. За окремим дорученням Прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана цю конкретну ситуацію було вирішено, і родина в 2016 році отримала квартиру належної якості в місті Хмельницький, а по факту правоохоронними органами розпочато кримінальне провадження, і, сподіваюсь, що воно буде доведено до логічного завершення, а ми нарешті почуємо імена тих, хто так ставився до родини Героя», – розповів Міністр.

Таким чином, практика застосування цього механізму показала його неефективність та потребу вдосконалення. Мінсоцполітики в травні 2016 року отримало доручення Прем’єр-міністра про зміну порядку фінансування цієї програми. На виконання цього доручення, Міністерством було розроблено новий порядок, який прийнято 19 жовтня 2016 року постановою Кабінету Міністрів №719. Відповідно до нового порядку кошти на придбання житла направляються не чиновникам, не органам влади, а безпосередньо громадянам.

 Доповідаю, що тепер розподіл бюджетних коштів між обласними та міськими бюджетами проводяться Мінсоцполітики з подальшою передачею цих коштів безпосередньо на рахунки членів сімей загиблих військових та ветеранів антитерористичної операції. За новим порядком у 2016-2017 роках вже придбано 1071 квартиру на загальну суму 909,5 мільйонів гривень. У 2018 році планується придбати 356 квартир на загальну суму 354,8 мільйони гривень, в тому числі 29 квартир на суму 25 мільйонів гривень для учасників АТО з числа внутрішньо переміщених осіб. Розпорядження передбачає передачу майже 300 мільйонів гривень із цієї суми на придбання 327-ми квартир для цих категорій громадян», – сказав Андрій Рева.

У 2018 році розширено програму забезпечення житлом ще на деякі категорії учасників бойових дій. 200 мільйонів гривень направлено на нову програму забезпечення житлом учасників бойових дій на території інших країн, наприклад, на території Афганістану. А вже у 2019 році, за умови відповідного фінансування, вдасться повністю закрити цю програму, забезпечивши усіх її учасників житлом.

Джерело:Міністерство соціальної політики України