Портал новин

18 травня: День памʼяті жертв геноциду кримськотатарського народу

Сьогодні відзначають День памʼяті жертв геноциду кримськотатарського народу та День боротьби за права кримськотатарського народу.

Депортація кримськотатарського населення розпочалась о 3 годині ранку 1944 року і завершилась 20 травня 1944 року – це була головна хвиля депортації під час якої виселено 180 тис. 14 осіб.  6 тисяч юнаків мобілізовано і відправлено до Головного управління формування резервів до Гурьєва, Куйбишева та Рибінська. Ще 5 тисяч кримських татар заслано на роботи до таборів тресту «Московуголь». Всього за перші два дні з Криму вивезли 191 тис. 44 осіби. Окремо 5989 чоловік звинувачених у співпраці з німцями відправили до ГУЛАГу і в подальшому їх не враховували до загальної кількості. До операції було залучено 32 тис. співробітників НКВД. Упродовж двох днів кримських татар звозили машинами до залізничних станцій Бахчисарая, Джанкоя та Сімферополя. Потім 67 ешелонів везли їх в Узбекистан, Казахстан, Таджикистан і в інші регіони РРФСР.

У результаті депортації загинуло 46%  численності кримськотатарського народу, серед яких половина – це діти до 18 років.

З  метою підтримки кримських татар у боротьбі за реалізацію свої прав як представників корінного народу  Указом Президента від 16 травня 2014 року був встановлений День боротьби за права кримськотатарського народу.