Опіки є одним із найпоширеніших видів травм – за даними ВООЗ, вони займають третє місце серед усіх видів травм мирного часу. Водночас, більшості випадків опіків можна запобігти, дотримуючись простих правил безпеки. Розповідаємо про профілактику опіків, яка допоможе вберегти здоров’я вашої дитини.
У 2016 році Україна мала одні з найвищих показників смертності від опіків у світі, поступаючись лише десяти країнам пострадянського простору та Африки. За даними Ценру громадського здоров’я МОЗ України, минулого року від опіків постраждало 7605 українських дітей. Найбільша кількість опіків зареєстрована в м. Києві, Черкаській, Вінницькій, Одеській, Луганській та Сумський областях. Переважна більшість випадків (70%) – це побутові опіки.
Профілактика опіків починається з власного прикладу батьків, пояснення небезпеки і створення алгоритму дій у небезпечних ситуаціях. Найчастіше при пожежі діти ховаються або прагнуть врятувати улюблені іграшки. Поясніть дитині, що коли починається пожежа, вона повинна тікати і голосно кричати «Пожежа!». Коли дитина осовоїть цифри і вмітиме користуватись телефоном, навчіть її викликати пожежну команду: набрати номер 101, відповісти на 5 найважливіших питань – Де горить? Хто дзвонить? Що трапилося? Які ушкодження? Скільки постраждалих? Покажіть дитині можливі шляхи порятунку і систематично тренуйте її.
Найчастіше причиною опіків є полум’я (50%), гарячі рідини і пар (30%), розпечені тверді предмети (5-10%). Зверніть увагу на потенційно небезпечні ситуації, які можуть призвести до опіків, і максимально убезпечте від них дитину. Привчіть себе щоразу вимикати праску, коли виходите з кімнати, обладнайте батареї і каміни решітками, відмовтесь від їдеї електроковдри для маленької дитини, не займайтесь самолікуванням і не практикуйте недоказову медицину – дихання над паром, гірчичники не тільки не допоможуть вилікуватись, але й можуть стати причиною опіків.
Більшість побутових опіків діти отримують у кухні і ванній – убезпечте ці місця у домі, щоби захистити свою дитину.
Джерело: МОЗ України.