Портал новин

Сьогодні відзначають день шахіста

Міжнародне свято – День шахіста – відзначають щорічно 20 липня з 1966 року. Батьківщиною шахів є Індія. Саме тут в 500 році зʼявився перший різновид шахів – чатуранґа. Потім придумали гру шатрандж, яка еволюціонувала в сучасну гру шахів.

У Київській Русі шахи привезли з Персії у Х столітті. Це підтверджують розкопані у Вишгороді, Києві, Турові шахові фігури. Всеукраїнська федерація шахів щорічно проводить чемпіонати і змагання із шахових турнірів.

Цього дня в 1924 році була заснована шахова федерація  FIDE (Federstion Internationale des Echecs). Під її егідою проводяться тематичні заходи.

Мета гри – поставити мат королю суперника.  Правила гри можна прочитати тут.

Цікаві факти про шахи

  1. Лікарі рекомендують шахи як спосіб боротьби проти хвороби Альцгеймерата просто для покращення розумових здібностей людини.
  2. Вислів “шах і мат” походить від перського слова Shah Mat, що означає “Король помер”.
  3. Теоретично найдовша гра в шахиможе складатися з 5949 ходів.
  4. Число можливих унікальних шахових партійнабагато більше ніж число електронів у Всесвіті.
  5. Друга книга, яку надрукували англійською, була про шахи.
  6. Відому нам складну шахову дошку, у якій зберігаються фігури, була винайдена священиком у 1125 році. Так він ховав гру від Церкви, яка забороняла її.
  7. Лише 6 млн людейна світі знає як грати в цю гру.
  8. У Будапешті 1960 року Янош Флеш встановив рекорд: грав із 52 супротивниками одночасно із зав’язаними очимаі при цьому виграв 31 партію.
  9. У Стародавній Індії в шахи грали на пальці. Переможеному відрубували палецьна руці.
  10. З вихідного положення, коли всі фігури на своїх місцях, існує вісім різних способів поставити мат у два ходиі 355 різних способів поставити його за три ходи.

Джерело: Пʼятий канал