Мобільні телефони не лише полегшили спілкування між абонентами, але і породили такий вид злочину, як телефонне шахрайство. Схема проста, але вирішальними фактори є елемент несподіванки та гра на емоція потерпілого. За даними правоохоронців найвразливішими до дій телефонних шахраїв є пенсіонери. Зазвичай їм телефонують пізно ввечері чи серед ночі, й представляються іменами рідних або працівниками поліції. Шахраї повідомляють, що родичі чи знайомі співрозмовника нібито є винуватцями якогось злочину, і щоб уникнути відповідальності – потрібно надати певну суму «відкупних». Шоковані такою інформацією, ті нічого не з’ясовують і одразу ж біжать до банкомата й передають гроші шахраям через посередника, або перераховують їх на вказаний номер банківського рахунку.
Психологи пояснюють, що таке необдумане прийняття рішення потерпілими зумовлене тим, що шахраї навмисне створюють стресову ситуацію — щоб людина не встигла оговтатися. Адже, коли людину застають зненацька, у неї виникає емоційна базова потреба — захистити себе та своїх близьких.
Також, за словами психологів, телефонні шахраї завжди наголошують: «У вас є дуже мало часу». У такому випадку людина починає діяти імпульсивно, приймаючи емоційне рішення, яке є зазвичай є неправильним, зокрема у ситуації, коли йдеться про гроші.
Родич потрапив у ДТП
Зловмисники телефонують жінці та повідомляють, що її син потрапив у ДТП і для того, щоб його відпустили, потрібно терміново занести в поліцію від 2 до 5 тисяч доларів. Жінка, шокована такою інформацією, нічого не з’ясовуючи, одразу ж передає гроші шахраям. Через деякий час приходить син і обурюється: «Мамо, яка поліція, яке ДТП?»
Шахраї-банкіри
Ще один спосіб телефонного шахрайства, коли зловмисники телефонують та представляються працівниками банку. Вони розповідають, що у співрозмовника був несанкціонований доступ до його картки. «Потрібно, щоб ви підтвердили нам номер своєї карточки і сказали свій старий пароль, ми його поміняємо на новий», – пояснюють псевдобанкіри. Люди повідомляють номер своєї карточки та пароль, і через деякий час, скориставшись банківською послугою «Екстрені гроші», аферисти знімають та викрадають усі кошти із банківської картки абонента.
Псевдоторговці через інтернет
Дуже легко також стати жертвою й неправдивого інтернет-оголошення про продаж якогось товару. Як приклад — жінка публікує оголошення, що вона продає свою весільну сукню. До неї телефонують зловмисники та повідомляють, що хочуть у неї купити товар. «Скажіть будь ласка номер своєї платіжної картки, щоб ми перерахували вам гроші», — повідомляють шахраї. Жінка називає номер своєї телефонної картки, після чого ті йдуть до банкомату і набирають номер картки, використовуючи функцію «Екстрені гроші».
До жінки приходить смс з кодом. Знаючи номер картки, аферисти дзвонять до потерпілої та повідомляють: «Вам зараз на мобільний телефон прийде номер, продиктуйте нам його і ми перерахуємо гроші за сукню». Жінці дійсно приходить пароль, і вона, нічого не підозрюючи, говорить їм його. Зловмисникам залишається лише ввести пароль біля банкомату і забрати всі гроші, які є на рахунку.
Не вірте дзвінку, коли вам розповідають історію, що з кимось із ваших близьких сталась біда і щоб уникнути проблем потрібно заплатити гроші.
Державні службовці у томі числі поліцейські, ніколи, ні за яких обставин не будуть вимагати у людей гроші готівкою. Поліція попереджає – це ШАХРАЙСТВО!
Щоб не стати жертвою шахраїв:
Джерело: Прес-служба ГУ НП у Хмельницькій області