Портал новин

Весняний призов 2019: де служитимуть подоляни

У 2019 році весняний призов значно перевищить, той що був восени. Так говорять у Хмельницькому обласному військовому комісаріаті. Під час призовної кампанії планують набрати 1200 солдатів на строкову службу у лави Української армії. Основна маса призовників із Хмельницької області піде у навчальні центри. Пощастить тим, хто перший прийде за повісткою до військкомату. Перші 250 осіб будуть проходити військову підготовку в межах області. Безпосередньо 201-у навчальному центрі в місті Кам’янець-Подільському.

«Перші призовники відправляться у Кам’янець-Подільський навчальний центр. Після нього вони і залишаться служити у бригаді, яка дислокується в цьому місті», – розповів військовий комісар Хмельницького обласного комісаріату Сергій Присяжнюк.

Також майбутніх солдатів відправлятимуть у навчальні центри до Львова та в Десну Чернігівської області. Наразі в Україні тривають бойові дії. Тому журналісти запитали у віськкоматі чи можуть хмельницькі юнаки, яких призвуть на строкову службу потрапити у зону ООС. Головний військовий комісар області Сергій Присяжнюк запевнив, що така ситуація не можлива.

«Однозначно люди, які будуть навчатися у навчальних центрах поїдуть служити у не бойові частини, і однозначно не будуть відправлені в зону ООС. Зараз часто поширюють інформацію, що за рапортом строковика, його можуть перевестися на службу в зону ООС. Це абсолютна брехня. Хочу запевнити і самих призовників і їх батьків, що жоден із юнаків не буде направлений в зону бойових дій. Міністр оборони та начальник Генерального штабу категорично заборонили відправляти призовників на Схід», – зазначив військовий комісар.

Навесні 2019 року набір на строкову службу буде здійснюватися не лише в лави Збройних сил України. Замовлення надійшло і на набір солдатів до прикордонної служби та національної гвардії.

«Минулого призову у нас не було плану від прикордонників, у цьому – він є. Наразі у нас план більший, але Хмельницька область із ним завжди справлялася, тому думаю, що і цього разу ми наберемо необхідну кількість призовників», – зазначив Сергій Присяжнюк.

На строкову військову службу призиває не військовий комісар, а районні призовні комісії. Безпосередньо військовий комісар не приймає рішення про призов чи навпаки відмову у призові на військову службу.

«Придатність чи не придатність визначає виключно районна призовна комісія. Далі її рішення іде на затвердження обласної призовної комісії. У разі необхідності в області можуть провести медичне переосвідчення. Головою призовної комісії є один із заступників голів районних та обласних державних адміністрацій. Також в комісію входять посадові особи усіх силових відомств, включно з військовим прокурором», – розповів Сергій Присяжнюк.

Призову на строкову військову службу підлягають чоловіки від 20 до 27 років. В окремих випадках призвати до лав Української армії можуть і з 18 років. У військкоматі пояснюють, що молоді юнаки йдуть служити до армії охоче, більше ухилянтів серед працюючих хмельничан.

«За особистим рапортом та за заявою призовника і його батьків ми можемо призвати таку особу з 18 років. Доречі, скажу, що таких призовників у нас є багато. Приходять юнаки, які самі хочуть служити в армії. На осінньому призові таких було достатньо», – розповів Сергій Присяжнюк.

У військкоматі говорять, що мають негативний досвід зі злісними ухилянтами. Юнаки “косять” від служби самостійно або за допомогою підприємств на яких працюють.

«Це поширена проблема особливо зараз, коли в країні ведуть бойові дії. Але ще раз повторюю, що строковиків в жодне АТО не відправлять. У нас були випадки, коли хлопці намагалися усіма силами, так би мовити, відмазатися від служби. А бувало й таке, що роботодавці переховували призовників просто не оформлюючи їх офіційно на роботу», – розповів військовий комісар Хмельницького обласного комісаріату Сергій Присяжнюк.

У військкоматі пояснюють, що є цілий алгоритм дій, як діяти правоохоронцям у випадку ухилення призовника від служби в армії. Нагадаємо, за ухилення від призову на строкову військову службу передбачена адміністративна та кримінальна відповідальність. У військкоматах “ухилянтам” нагадують, що ухилення від служби їм загрожує до трьох років в’язниці.

«У цьому році я особисто спільно із керівниками силових структур мав розмову з керівниками підприємств, які ховають призовників, які не оформляють їх на роботу. Ми попередили усіх, що в разі таких порушень будуть прийматися міри згідно чинного законодавства», – зазначив Сергій Присяжнюк.

Громадяни України призвані на строкову військову службу мають право на реалізацію соціальних гарантій від держави. А саме:

 • при призові їм виплачується грошова допомога у розмірі 2-х прожиткових мінімумів (з 1 січня 2019 в сумі це 3706 гривень);
 • щомісячне утримання на особисті потреби (154-245 гривень), залежно від звання і посади;
 • при звільненні в запас вихідна грошова допомога в розмірі 8 місячних окладів (від 1232 до 1960 гривень);
 • надається відпустка 10 календарних днів;
 • строк служби рахується в стаж роботи;
 • зберігається робоче місце;
 • зберігається житлове приміщення;
 • право на безоплатний проїзд у громадському транспорті.

Відстрочка надається призовникам за рішенням районної призовної комісії. Основні причини для відстрочки: стан здоров ‘я, здобуття освіти, продовження професійної діяльності.

«Перелік причин для відстрочки дуже великий. Проте хочу наголосити, що скористатися правом на відстрочку від строкової служби можна лише одноразово», – зазначає Сергій Присяжнюк.

Підстави для відстрочки за сімейними обставинами:

 • призовник має на утриманні непрацездатних батька чи матір;
 • неповнолітніх непрацездатних родичів, які перебувають на його утриманні;
 • одинокого батька чи матір, які мають на утриманні неповнолітню дитину;
 • дитину до трьох років, або дитину старшу 3 років, яка виховується без матері;
 • має двох і більше дітей;
 • дитину з інвалідністю;
 • дружину з інвалідністю;
 • вагітну дружину.

Також відстрочка може надаватися за особистим бажанням призовника із числа дітей сиріт. Якщо кілька синів із родини підлягають одночасному призову, один із них може скористатися відстрочкою. Також районна призовна комісія може надати відстрочку без бажання самого призовника, якщо він має на утриманні осіб, які залежать від його матеріального забезпечення.

Відстрочка за станом здоров’я надається призовникам терміном на один рік, якщо на момент проходження комісії їх визнали тимчасово непридатними.

Відстрочка для здобуття освіти надається для денної форми профтехосвіти до 21 року та для денної форми вищих навчальних закладів, включаючи аспірантуру та ординатуру. Також ні відстрочку мають право студенти, які навчаються за кордоном.

Відстрочка для проходження професійної діяльності надається:

 • педагогічним працівникам загальноосвітніх навчальних закладів;
 • медичним працівникам з повним навантаженням та медпрацівникам у сільській місцевості;
 • священнослужителям;
 • сільським, селищним, міським головам;
 • особам, які мають науковий ступінь;
 • особам із підозрою у вчиненні кримінального правопорушення.

Джерело: Сайт “ВСІМ”