Портал новин

На першому блоці ХАЕС виконують планово-попереджувальний ремонт

Ремонт триватиме 257 днів. У період перехідного ремонту з 2018 на 2019 рік на першому енергоблоці ХАЕС мають виконати усі заходи з модернізації, реконструкції, заміни обладнання, яке вичерпало проектний ресурс, на сучасне, що відповідає вимогам безпечної експлуатації атомного енергоблока.

На Хмельницькій АЕС це перший такий масштабний ремонт. За словами начальника цеху теплової автоматики та вимірювань Валентина Самцова, тільки у цьому цеху належить провести модернізацію на дев’яти системах. На окремих ділянках робота триває практично цілодобово, щоденно задіяно 120-130 підрядників. На поточний момент серед вже завершених робіт – перша комірка на резервній дизельній електростанції. Їх виконували представники ПрАТ “Техенерго” за безпосередньої участі персоналу ЦТАВ й електроцеху. Вже виведено у ремонт другу систему безпеки й демонтовано там обладнання, яке підлягає заміні.

“В цілому потрібно замінити 360 шаф, це надто складно фізично, враховуючи їх вагу, необхідність підняття на різні відмітки, наприклад, 16-у, 20-у, 41-у. Монтажникам дуже нелегко,  до їх честі, свою роботу виконують справно. Кожен новий день ППР – це суцільний демонтаж-монтаж: на одній ділянці, на іншій – процес безперервний. Зараз розпочато велику роботу з модернізації системи нормальної експлуатації реакторного відділення, органі­зації контролю нових місць контролю концентрації бору-10. Ремонтникам належить замінити практично все обладнання для вимірювання його концентрації,” – каже він.

На черзі – монтаж промислового телебачення у важкодоступних і пожежонебезпечних місцях. Оформляються відповідні на те документи, вибрано підрядника для виконання робіт, потрібне обладнання вже на складах. Аналогічна ситуація й на іншому напрямку нашої роботи по герметичній оболонці реакторної установки, де виконуватиметься модернізація систем контролю концентрації водню в гермооболонці при запроектних аваріях. Все обладнання, яке монтується взамін тому, що відпрацювало свій ресурс, тут називають обладнанням третього покоління. Розробником цих складних програмно-технічних комплексів є науковці українських компаній. Зокрема харківських ТОВ “Вестрон” і ПАТ “Хартрон”, кропивницького “Радію”, сєверодонецького “Імпульсу”.

“Персонал проходить навчання як на заводах-виробниках, так і в нашому навчально-тренувальному центрі. Інструктор НТЦ, також разом з нашими працівниками бере участь у такому навчанні, як наприклад, це було з “Радієм”. Відтак, набуває знання і необхідну ліцензію на право навчати персонал. Так от про «Радій». Готовому обладнанню там влаштували “прогон” у вже змонтованому вигляді, як воно має бути встановлено на АЕС, з імітацією відповідних сигналів та виведенням даних на монітор. Наші представники мали можливість брати участь в самому процесі налагоджування обладнання, отож навчання поєднувало в собі теоретичну і практичну частини. А вже на етапі монтажу на робочих місцях відбувається своєрідне закріплення набутих знань. Всі операції проходять за участі шеф-інженерів заводу-виробника, які консультують, підказують, навчають. Постійний процес навчання – це обов’язкова складова нашої роботи,” – константує Валентин Самцов.

Нагадаємо, рішення щодо продовження терміну експлуатації енергоблока № 1 ХАЕС буде приймати Державна інспекція ядерного регулювання України після вивчення та затвердження Звіту з періодичної переоцінки безпеки. Цьому буде передувати проведення громадського обговорення та громадських слухань щодо продовження експлуатації ядерної установки першого енергоблока Хмельницької АЕС. Атомники активно працюють, адже до 2020 року мають отримати ліцензії для продовження експлуатації у понадпроектний строк блоку №1. Загалом у ППР енергоблоку №1 планується виконати 43 заходи. Термін подальшої експлуатації елементів енергоблока №1 обґрунтований від 10 до 40 років.

Джерело: DEPOХмельницький