Портал новин

Дебати перед другим туром обов’язкові з точки зору закону і поваги до виборців, – Ставнійчук

Дебати між кандидатами мають бути і тому, що це законодавча вимога перед другом туром, і з елементарної поваги до виборців.

Про це йшлося під час круглого столу на тему «Перший-другий тур виборів: підсумки, прогнози, сюрпризи», який відбувся 3 квітня 2019 року в прес-центрі інформаційного агентства «Українські новини» з ініціативи ГО «Український Центр суспільного розвитку», повідомляє прес-служба.

Політолог Михайло Чаплига наголосив, що ці виборчі перегони стали зламом «шаблонних» кампаній.

«Мітинги, зустрічі з редакторами газет – це вже архаїка, вона не працює. Ефект від сіток, пірамід також близький до нуля. Не важливо, що ти хочеш донести; важливо, як ти це кажеш, і канал, яким ти кажеш», – говорить Михайло Чаплига.

Активна дискусія під час заходу розгорілася навколо того, бути чи не бути дебатам між кандидатами. Член ІХ Венеціанської комісії, голова ГО «За демократію через право» Марина Ставнійчук переконана, «віртуальні» образи мають бути наповнені реальним сенсом.

«Якщо подивитися характеристику виборців Зеленського, там не лише молодь, яка голосує за образ, там і старше покоління, яке традиційно цікавиться сенсом. Суспільний запит на дебати, на те, щоб зрозуміти, який зміст «троянського коня» (як сам Зеленський себе назвав), безумовно, є», – зазначає Марина Ставнійчук.

Політконсультант Зеленського Дмитро Разумков ні на запитання експертів, ні журналістів однозначної відповіді, чи будуть дебати, так і не дав.

«Я можу повторити те, що говорив сам Зеленський, – він готовий до дебатів. Але наш опонент в 2014 році в дебатах участі сам не брав», – каже політтехнолог, керуючий партнер і директор Ukrainian Politconsulting Group Дмитро Разумков.

Таке порівняння позицій не зовсім коректне, адже обов’язкові дебати передбачені саме перед другим туром, а 2014 року вибори відбулися в один тур, – наголосила Марина Ставнійчук.

«В українському законодавстві механізм дебатів прописаний невипадково. Обов’язково вони передбачені в п’ятницю перед другим туром за кошти платників податків. Так, санкції, якщо дебати не відбудуться, до кандидатів не передбачені, але з точки зору позитивного права і поваги до виборців дебати мають бути», – говорить Марина Ставнійчук.

Володимир Зеленський уже погодився на дебати зі своїми умовами. Він хоче провести дебати на НСК “Олімпійський”, усі канали мають право транслювати дебати наживо, усі журналісти  мають право бути присутніми, кандидати повинні обов’язково пройти медичну експертизу і довести народу, що серед них немає, ні алкоголіків, ні наркоманів. В знак поваги до третини громадян України Президент повинен публічно сказати, що дебати відбудуться не з маріонеткою Кремля чи Коломойського, не з ватником, не з малоросом, не з бидлом, не з клоуном, а з кандидатом у Президенти Володимиром Зеленським. Для діючого гаранта Зеленський дав 24 години на роздуми.

Петро Порошенко не змусив довго чекати відповіді і звернувся до свого опонента:

 «Дебати робляться не заради видовища на стадіоні. Дебати – це серйозна дискусія про стратегію розвитку країни, про цінності, про історичний вектор, про пріоритети. Країна не просто обирає, вона довіряє свою долю. Правила дебатів прописані в законі про вибори Президента, почитайте будь ласка. Вони можуть відбуватися на базі Суспільного телебачення з трансляцією по всіх телеканалах для десятків мільйонів людей. Такі вже усталені правила.  Але стадіон, так стадіон. Я чекаю на Вас, Володимире Олександровичу», – сказав Порошенко.

Нагадаємо, дебати мають відбутися не пізніше 19 квітня 2019 року.