Останніми днями “Собор Паризької Богоматері” Віктора Гюго посів першість серед світових бестселлерів. на сайті Amazon. Цікавим фактом є те, 1831 року автор написав цю книгу, виділивши головну роль французькому собору, аби врятувати його від знищення.
Говорять: “Рукописи не горять.” Саме література здатна затамувати кожен подих історії і залишити його відбитком пам`яті на сторінках. Якою є історія нашого міста очима письменників та краєзнавців.
Неофіційну історію міста Шепетівки та його околиць у своїй однойменній книзі розповідає історик
та краєзнавець Володимир Ковальчук. На 220 сторінках автор умістив короткі художньо-публіцистичні есеї про Шепетівщину. Тут і рідкісні фото, і курйозні випадки і цікаві, досі невідомі, історичні факти. Наприклад, чи знали ви що граф Потоцький лобіював будівництво залізничного сполучення Шепетівка- Хмельницький (тоді ще Проскурів). Виявляється Судилків був містечком, а до тамтешнього аеродрому курсував автобус. А колони із місцевого палацу Закревських, який на жаль не дожив до наших днів, і досі стоять у Шепетівці, а от де? Про це вже дізнаєтесь із книги. Вона є у вільному доступі у місцевих бібліотеках.
«Літописний Гриців» Оксани та Галини Панчук – книга для любителів наукового чтива. Історичні дослідження літописів Грицева. Тут і легенди, й історичні факти. Авторки проводять лінію від найперших згадок (це і походження назви містечка, а колись Гриців був саме містечком) татарський набігів, часів панщини і кріпацтва аж до 19 ст. Яскраво описується епоха князів :Острозьких, Заславських, Варшицьких, Грохольських. Останні, до слова володіли у Грицеві літньою резиденцією. Вони ж прийнявши католицизм, фінансували його і у містечку.
Для любителів вінтажу – видання «Шепетівка» 1973 року. Невеличка, менше ніж А5 формату, історія нашого міста умістилась на 84 сторінках. Якщо відкинути нашарування партійності, ця книга стане цікавим екскурсом у минуле. Адже, читаючи її, відчуваєш себе шепетівчанином семидесятих. Ось ти дивишся фільм у тоді працюючому кінотеатрі ім. Островського. Гуляєш парком, минаєш «Локомотив». Спостерігаєш за будівництвом музею. А біля краєзнавчого ще не вкрали лева.
«Коськів. Село і люди». Ще одна книга у жанрі наукової публіцистики. Видана, порівняно, не так давно, у 2010 році, історія Коськова із перших днів літочислення до сьогодні. У книзі розповідається про становлення та розвиток шепетівського краю. Цю книгу можна назвати династійною, адже є присвятою батькам Костянтину Івановичу та Ользі Федорівні Терещукам. До слова, Костянтин Іванович – один із видатних кразнавців та художників краю.