Портал новин

Сонячні опіки збільшують ризик раку шкіри

Одним із найнебезпечніших онкологічних захворювань вважають меланому, від якої щороку у світі помирає близько 37 тисяч людей. Й звичайна родимка чи пігментна пляма можуть нести смертельну небезпеку. Влітку під дією ультрафіолету новоутворення на шкірі можуть швидше перероджуватися у злоякісні. Тож засмагати потрібно у міру, а також знати перші “дзвіночки”, які мають змусити піти до лікаря. Про це журналісти порталу «Є» говорили із завідувачем хірургічного відділення №1 обласного онкологічного диспансеру Ігорем Дробнером.

Фото: Ігор Дробнер із сайту “Є”

— Ігоре Гаррієвичу, влітку так хочеться позасмагати. Кому потрібно робити це особливо обережно?

— Помірний відпочинок на свіжому повітрі корисний, і відмовлятися виходити на сонце, боятися його не варто. Головне – не перестаратися. Адже надмірна засмага небезпечна для усіх. Але є люди, яким надмірне це особливо небезпечно. Це ті, хто має світлу шкіру й очі, світле чи руде волосся. Саме такі люди й належать до групи ризику, а також ті, хто має багато родимок.

— Як правильно привчати шкіру до сонця?

— За зиму-веснушкіра відвикла від сонця, і привчати до нього її слід поступово. Перші сонячні ванни мають тривати не більше кількох хвилин, потроху час перебування на сонці можна збільшувати. Найшкідливіше сонце – з 11-ої до 16-ої години. Цей час краще перебути у затінку.

— Чим небезпечні сонячні опіки — крім неприємних і болючих відчуттів?

— Насправді сонячні опіки у рази підвищують ризик розвитку злоякісних захворювань шкіри, зокрема меланобластоми, яка часто не піддається лікуванню і призводить до смерті.

— Як не пропустити розвиток раку шкіри?

— Будь-які сумніви мають вас привести до фахівця. Час від часу оглядайте свої родимки. Звертайте увагу на будь-які зміни: кольору, розміру, країв, обрисів, свербіж, появу виразки тощо. І якщо вам здається, що щось не так, поспішіть до фахівця, краще до онколога.

— Часто можна почути поради, що родимку чи пігментну пляму не можна зачіпати.

— Якщо родимка в «зручному місці», де вона не травмується, не піддається впливу сонця тощо, то за нею потрібне тільки спостереження. Але якщо вона постійно травмується одягом, бритвою або піддається іншим впливам, варто звернутися до лікаря. Не виключено, що серед невинних на ваш погляд родимок опиниться і недоброякісна. Визначити це може тільки фахівець.

— Ви сказали, що найнебезпечніший вид раку шкіри — меланобластома. Що це за захворювання?

— Це — одна з найзлоякісніших пухлин. Пухлина виникає на поверхневому шарі шкіри і швидко проростає вглиб. Особливість меланоми — це слабкий зв’язок злоякісних клітин між собою: вони легко відриваються від основної пухлини і дають швидко (протягом кількох місяців) множинні метастази в життєво важливі органи (легені, печінку, мозок, серце, кістки). Будь-яка родимка або пігментна пляма — це слабкі місця шкіри, бо можуть стати «плацдармом» для виникнення меланоми.

— Що може спровокувати виникнення цієї пухлини?

— Насамперед — це чинники-подразники (ультрафіолетове опромінення, травма), а також генетичні та ендокринні фактори. Найсильнішим із них є, безумовно, надмірне перебування на сонці. Ультрафіолетове опромінення у великих дозах викликає незворотні зміни в клітинах шкіри, багаторазово збільшуючи ризик їх переродження. Крім ультрафіолету, провокуючим фактором можуть бути хімічні реагенти, пошкодження новоутворень шкіри.

— Як виглядає пухлина?

— Як щільний пухлинний вузлик насиченого чорного, іноді з блакитним відтінком, кольору. Рідше трапляються так звані «безпігментні» меланоми рожевого кольору, тобто вузлики, які не мають пігменту (забарвлення). Розмір пухлин (вузликів) від 0,5 до 2-3 сантиметрів у діаметрі. Ось головні ознаки, що відрізняють меланому:
* швидке зростання нової родимки або початок швидкого зростання старої родимки, яка досі залишалася незмінною;
* зміна контурної лінії старої родимки (нерівні, переривчасті краї) або поява нової родимки з нечіткими краями;
* нерівномірне забарвлення (різні відтінки коричневого, чорні вкраплення, безбарвні ділянки) нової родимки, яка швидко зростає, або поява цих ознак у старої родимки;
* нерідко пухлини мають ерозовану, кровоточиву поверхню та щільну основу.
Додаткові ознаки для діагностики меланоми це:
* збільшення розмірів родимки більше 7 мм;
* поява зони запалення на краях пігментного утворення;
* кровоточивість і свербіж пігментного утворення. При виявленні цих ознак негайно звертайтеся до дерматоонколога.

— Як захиститися від меланоми?

— Максимально обмежте час перебування на сонці, особливо в обідні години. Якщо це неминуче, захистіть відкриті ділянки шкіри від дії прямих сонячних променів: вдягніть сорочку з довгими рукавами, крислатий капелюх, штани. Не допускайте опіків шкіри. Під прямими сонячними променями, обов’язково використовуйте сонцезахисний крем. Переконайтеся, що точно знаєте, як може виглядати меланома і як її відрізнити від звичайної родимки. Регулярно оглядайте шкіру. Зверніться до лікаря при виявленні будь-якого підозрілого елементу шкіри. Не займайтеся самолікуванням.

— Які методи лікування пухлин шкіри?

— Два основні: хірургічний та радіотерапія. При деяких видах пухлин додатково застосовують ще хіміо- чи імунотерапію. Щороку з’являється все більше препаратів, які точніше діють на пухлину. Таким чином підвищується ефективність лікування. Також існують нові методики діагностики – приміром, дерматоскопія, нові морфологічні маркери. Тобто наука розвивається, і щороку ми отримуємо нові методи діагностики й лікування, сучасні препарати. А ще дуже важливо, щоб людина звернулася до фахівця – дерматоонколога. Й навіть якщо ви вирішили видалити якесь утворення у косметичному кабінеті чи приватній клініці, додатково проконсультуйтеся в онколога.

— В хірургії використовуються малоінвазивні методи?

— Звичайно, їх дуже багато – з використанням лазера, кріотерапії тощо. Сьогодні замало лише радикально видалити пухлину, також важливий і косметичний ефект.