Портал новин

На Хмельниччині стартувала кампанія з вакцинації від дифтерії та правця

Кампанія з вакцинації під назвою «Вакциновані – значить захищені» почалася сьогодні і триватиме впродовж місяця.

«Я закликаю всіх прийти до свого сімейного лікаря і перевірити, коли ви в останній раз вакцинувалися проти дифтерії та правця, і вакцинуватися. Вакцини є в наявності, всі вони перевірені ВООЗ», – сказала на пресбрифінгу виконувачка обов’язків міністра охорони здоров’я Уляна Супрун.

Також Супрун зазначила, що за останні три роки вдалося істотно підвищити рівень вакцинації, зокрема дітей. Хоча до необхідного рівня – 95% – для забезпечення колективного імунітету, ще далеко.

«На Хмельниччині рівень вакцинованих дорослих від дифтерії та правця досить низький і становить 29 відсотків. Це навіть нижчий за загальноукраїнський показник, який склав 30,6 відсотків. Щодо діток, то рівень їх вакцинації до року становить 40 відсотків, у 18 місяців – понад 48 відсотків, 6 років – 40 відсотків, 16 років – 41 відсоток», – сказав головний епідеміолог Хмельницької області Олександр Мирний.

Медик каже, що вакцин проти дифтерії та правця у нашому регіоні є з надлишком. Все що необхідно, це прийти до свого сімейного лікаря і дізнатися, чи потрібно вакцинуватися.

Правець та дифтерія: що потрібно знати про хвороби

Дифтерія — це гостре інфекційне захворювання дихальних шляхів. Збудник дифтерії передається повітряно-крапельним шляхом або через предмети побуту, якими користувався хворий. Симптомами хвороби є: біль у горлі, наліт на мигдалинах сірого кольору, осиплість голосу, ускладнене дихання та ковтання, висока температура, набряк слизової оболонки носоглотки, збільшення лімфатичних вузлів.

Правець — це гостре інфекційне захворювання, що виникає в результаті дії токсину на нервову систему. Токсин виробляють бактерій Clostridium tetani після потрапляння в рану з ґрунту, де вони перебувають у вигляді спор (форма існування бактерій, що забезпечує їм високе виживання). Спори часто присутні у кишковому тракті тварин, звідки потрапляють в ґрунт. Можна інфікуватися збудником правця в результаті рани або порізу, внаслідок укусів тварин чи травмування гострими предметами, уламками деревини. Від людини до людини це захворювання не передається.

«Вакцинацію проти дифтерії та правця розпочинають у ранньому дитячому віці — згідно з Календарем профілактичних щеплень, затвердженим наказом МОЗ України. Щеплення у ранньому віці роблять вакциною АКДП — полівалентною вакциною, до складу якої входять дифтерійний та правцевий анатоксини для профілактики дифтерії та правця і кашлюковий компонент для профілактики кашлюку. Щеплення для профілактики дифтерії, правця та кашлюку роблять за віком чотири рази: у два місяці (перше), у чотири місяці (друге), у шість місяців (третє) та у 18 місяців (четверте). Наступне щеплення, вакциною АДП, роблять у шість років — це вже ревакцинація проти дифтерії та правця, оскільки така вакцина не містить кашлюкового компонента. Шосте щеплення роблять у 16 років вакциною АДП-М (зі зменшеним вмістом дифтерійного та правцевого антигенів)», – каже Олександр Мирний.

Лікар зауважує, що якщо у дитини був порушений графік Календаря профілактичних щеплень, треба звертатися до сімейного лікаря чи педіатра для складання індивідуального графіка щеплень.

Дорослі ж повинні ревакцинуватися (вакцинуватися повторно) кожні 10 років. Тобто якщо востаннє ви робили щеплення у 16, то першу ревакцинацію слід зробити в 26 років, другу – у 36 і так далі.

Нагадаємо, нещодавно на Хмельниччині тривала спецоперація з вакцинації від кору. Під час неї щеплення отримали майже 20 тисяч людей. З них — близько 9 тисяч дітей та понад 11 тисяч дорослих (студенти та працівники закладів освіти). Після завершення спецоперації в цілому понад 176 тисяч дітей на Хмельниччині вакциновані від кору.

Джерело: Портал “Є”