Трансферна декретна відпустка, гнучкий робочий графік та зростання пенсійного віку.Чого слід очікувати від нового трудового кодексу?
Про це у своєму екслюзивному інтерв`ю інформагенству “Інтерфакс Україна” розповіла голова Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Галина Третьякова.
Передусим, Галина Третьякова розповіла про те, що її комітет не має змоги повністю писати оновлений “Трудовий кодекс”. Адже для цього :”для нього потрібно бути забезпеченим великою кількістю ресурсів: стейкхолдерами, приміщеннями, підготовкою, Google-групами, обмінами думок, міжнародним досвідом і т д.”
Оскільки цей проект є великим його розробляють блоково, в тому числі над ними працюють і нардепи та їх помічники. Нині Комітет подав на розгляд ВР законопроект 2584 “Про підстави звільнення”.
Далі, прогнозує Галина Третьякова, орієнтуватимуться на виклики часу: чи приймати кодекс повністю чи обговорювати та голосувати блоково.
Серед іншого, у Комітеті прописують пропозицію щодо декретної відпустки. Вона, на думку фахівців, має бути трансферною, тобто такою, якою можуть скористатись і тато, і найближчі бабусі-дідусі, аби змінювати одне одного.
Для чого це потрібно? Щоб жінка не випадала з професії на три роки і могла мати можливість побути вдома півроку, потім вийти попрацювати і знову піти в декретну відпустку. Цей регламент для того, щоб мама не втрачала професійні навички і не випадала з трудового процесу, – говорить Галина Третьякова.
Майбутні зміни можуть торкнутись і лікарняних, або так званих “sick days”. Відпустку вираховуватимуть за “робочими”, а не “календарними” днями, а ті, що не використані за хворобою плюсуватимуть до відпустки.
Окрім того, аби попередити корупційну складову розглядають перехід на електронні лікарняні листи.
Є ще блок, який стосується термінових взаємин, коли людина, встановлюючи свій контракт з роботодавцем на певний термін, обумовлює мінімальний соцпакет, який повинен бути. Є спроба уряду в законі встановити цей мінімальний пакет, а все інше передати на взаємини “людина-роботодавець”. Це правильно, тому що ринок праці змінюється, з’являються речі, які відсутні в нашому КЗпП.
Йдеться про “гнучкий графік праці”, коли людина може з дому працювати, не примушуючи роботодавця створювати йому робоче місце. Людина може працювати, навіть не будучи ФОП (фізична особа підприємець – ІФ), а на виносному робочому місці десь вдома.
Важливим аспектом є пенсійний вік. Сьогодні дефіцит Пенсійного фонду в 170 мільярдів гривень. Галина Третякова зазначає, що попри те, що попередньому Уряду було складно врегулювати ситуацію із пенсійним забезпеченням проте прогрес був:
Основні віхи їх змін – це підвищення мінімальної заробітної плати, зменшення ЄСВ до 22%, падіння рівня заміщення, зростання в абсолютній величині дефіциту ПФУ, який покривається за рахунок державного бюджету.
Ресурси для модернізації солідарної системи обмежені, тому одним із варіантів виходу із ситуацію передбачають перспективу у підвищенні пенсійного віку.
Я думаю, що Україні потрібно йти на дуже плавне підвищення пенсійного віку, наприклад, на 1 місяць на рік, починаючи з 2023 або 2025 року, інакше ми своїх дітей прирікаємо на ще гіршу долю і гіршу пенсію. У той же час, це не питання сьогоднішнього дня.
Повне інтерв`ю можна прочитати тут