Портал новин

Все що потрібно знати про супутникове кодування українських телеканалів

Відповіді на усі запитання пов’язані з кодуванням дає «Телекритика».

20 січня 2020 року провідні українські телеканали хочуть закодувати свій супутниковий сигнал. Глядачам безкоштовного супутникового телебачення, яких за різними даними може бути від 4,5 до 6 мільйонів, потрібно зробити вибір – підключитися до провайдерів супутникового телебачення чи змінити тип перегляду телевізійних каналів на ефірне мовлення (Т2), кабельне телебачення, ОТТ або IPTV.

«Телекритика» розпочинає власний спецпроект щодо супутникового кодування, де ми будемо детально розповідати про процеси довкола нього. Також у рамках цього спецпроекту провідні медіагрупи та провайдери розкажуть про мету, яку вони переслідують у зв’язку із супутниковим кодуванням. У цьому матеріалі ми максимально доступно даємо відповіді на найпоширеніші запитання щодо супутникового кодування провідних українських телеканалів, які доволі часто звучать від користувачів на різноманітних форумах та у соціальних мережах.

Які телеканали закодують 20 січня 2020 року?

20 січня 2020-го будуть закодованими 23 українські телеканали чотирьох провідних медіагруп: StarLightMedia, 1+1 media, InterMediaGroup та «Медіа Групи Україна»:

– StarLightMedia: СТБ, ICTV, Новий канал, М1, М2, «Оце»;

– 1+1 media: «1+1», «2+2», ТЕТ, «ПлюсПлюс», «УНІАН ТБ» та «Бігуді»;

– InterMediaGroup: «Інтер», НТН, К1, К2, «Мега», «Піксель», Zoom, «Enter-фільм»;

– «Медіа Група Україна»: «Україна», НЛО ТБ, «Індиго TV».

Чому медіагрупи вирішили закодувати сигнал своїх каналів на супутнику?

Для кодування супутнику є щонайменше три причини. Перша – це обмеження прав, які надають нашим телеканалам західні правовласники, на контент: фільми, серіали, спортивні трансляції та формати шоу. Ці права надані лише на розповсюдження територією України, тоді як відкритий супутниковий сигнал покриває також сусідні країни, через що фактично порушуються права на закупний контент.

Друга – телегрупи разом із провайдерами, починаючи з 2017-го року, розвивають ринок платного телебачення. Кодування супутникового сигналу було вимогою провайдерів, яким важко продавати ТБ-послугу через наявність у вільному доступі телеканалів медіагруп на супутнику. Тобто, фактично телегрупи виконують вимогу провайдерів. Кодування обумовлено також світовими тенденціями. У світі практично не залишилось телегруп з суто безкоштовними телеканалами – такі телеканали перейшли або на умовно безкоштовну, або лише платну модель.

Третя – боротьба з піратством. Кодування супутникового сигналу дозволить телегрупам завершити боротьбу з незаконним розповсюдженням телеканалів у провайдерів платного телебачення та піратських ТБ-сервісів. У випадку незаконної трансляції телеканалів такі сервіси брали вільний сигнал телеканалів із супутника і надавали його споживачам за певну плату. Кодування на супутнику дозволить також прискорити процедуру покарання таких провайдерів.

Яку систему кодування вибрали телегрупи? Чи можна її зламати?

Телегрупи закодують свій сигнал системою умовного доступу (СУД) Verimatrix. Це надійна система кодування, випадків її злому немає. Безкарткова система зазвичай не піддається злому.

Компанія Verimatrix – це американський розробник рішень для захисту передачі відео у мережах платного телебачення. Verimatrix є лідером у сфері захисту відео в IPTV- і OTT-мережах. Центральний офіс компанії розташований у Сан-Дієго.

Чи можна перепрошити старий тюнер (сет-топ-бокс, ресивер) новим програмним забезпеченням і дивитися закодовані українські телеканали?

Супутникова тарілка може приймати телевізійний сигнал, а старий тюнер – ні. Перепрошити старий тюнер, щоб згодом дивитися закодовані українські телеканали, неможливо. Вам доведеться замінити свій тюнер на новий. Супутниковий приймач має бути з вбудованою системою кодування Verimatrix. Якщо у телевізорах є вбудований супутниковий приймач, то користувачу потрібно придбати модуль умовного доступу (САМ) з вбудованою системою кодування Verimatrix.

Скільки коштують тюнери з вбудованою системою Verimatrix? Де їх придбати?

Наразі рекомендована роздрібна ціна тюнеру з вбудованою системою кодування Verimatrix складає 1099 грн, вони доступні у мережах побутової техніки. Такий тюнер повинен обов’язково мати маркування «УТБ» («Українське телебачення»). Саме таке маркування дозволить користувачеві відрізнити його від інших супутникових тюнерів.

Постачальниками таких тюнерів стали великі імпортери та виробники супутникового приймального обладнання в Україні – «Ромсат» і «Стронг». У грудні 2018 року в Україну надійшла перша партія супутникових тюнерів від компанії «Стронг» у кількості 45 тис. одиниць. Всього на кінець цього року на ринку буде доступно уже 400 тисяч таких ресиверів. У подальшому кількість завезених приставок з вбудованою системою кодування Verimatrix залежатиме від попиту на них серед абонентів супутникового телебачення.

Чи дозволить придбаний тюнер з вбудованою системою Verimatrix дивитися закодовані українські телеканали?

Приймачі з вбудованою системою Verimatrix працюватимуть у режимах FTA (Free To Air, з анлійської — «вільно трансльований») і DTH (Direct-to-Home). У FTA-режимі можна буде дивитися канали як у звичайній супутниковій приставці, а в режимі DTH буде доступний перегляд закодованих телеканалів. Але для цього потрібно буде підключитися до DTH-провайдерів (операторів).

Які DTH-платформи доступні? Які послуги вони пропонують?

Наразі існує дві легальні DTH-платформи – XtraTV і Viasat, вони надають ТБ-послуги за абонентську плату. Після 20 січня 2020-го лише у них на супутнику будуть доступні 23 українські телеканали, які закодуються. Офіційно XtraTV входить у «Медіа Групу Україна», Viasat опосередковано відноситься до 1+1 media (серед співвласників – менеджмент телегрупи).

Послуги супутникових провайдерів мало відрізняються від послуг кабельного телебачення. Вартість семи пакетів Xtra TV варіюється від 39 до 149 грн на місяць. Viasat пропонує 5 тарифних пакетів, вартість яких коливається від 49 до 249 гривень на місяць. Обидва провайдери обіцяли запустити спеціальні дешеві тарифи для нових абонентів. Спеціальні тарифи будуть обмежені терміном дії на 6 місяців.

Також обидва оператори надають послугу оренди супутникового тюнера, у них же можна придбати тюнери. Оператори обіцяють допомогти налаштувати тюнери у телефонному режимі – користувач може скористатись підтримкою оператора кол-центру провайдера супутникового телебачення, послугами якого користується. Крім цього, за бажанням, є можливість викликати майстра додому для налаштування обладнання. Для цього необхідно зателефонували до кол-центру оператора та подати заявку на цю послугу.

Що таке маятникові відключення супутникового сигналу телеканалів?

4 листопада на основних телеканалах StarLightMedia, 1+1 media, InterMediaGroup і «Медіа Групи Україна» стартували блекаути – короткочасні маятникові відключення супутникового сигналу. Наразі відключення відбуваються один раз за вечір у прайм-таймі та тривають по 2 хвилини. У цей час трансляцію зображення програм телеканалів буде повністю закрито чорною плашкою, яка повідомляє про кодування 20 січня 2020-го. Звуковий супровід ефіру телеканалу при цьому залишається. З 28 листопада такі блекаути будуть частішати. Блекаути необхідні для інформування абонентів безкоштовного супутникового телебачення, що кодування сигналу 20 січня 2020-го неминуче. Блекаути є лише на супутниковому сигналі телеканалів, вони мають такий вигляд як на картинці нижче.

Що таке кодування супутникового сигналу провайдера «Зеонбуд»? Як це впливає на абонентів ефірного цифрового телебачення?

У другій половині жовтня провайдер ефірного цифрового телебачення «Зеонбуд» закодував супутникові сигнали 24 із 28 телеканалів, які він транслює в загальнонаціональній ефірній цифровій мережі. Мова йде про так званий технічний супутниковий сигнал «Зеонбуду» – він йшов у відкритому вигляді ц форматі Multistream (DVB-S2 T2-MI) на супутнику Astra 4A компанії SES Astra. Його могли приймати лише спеціалізовані професійні тюнери, провайдеру цей сигнал необхідний для доставки телевізійного сигналу каналів від своєї головної станції у Києві до станцій наземного ефірного мовлення (таких у провайдера більше ніж 140 в Україні). Таким чином, закодованими стали канали трьох із чотирьох мультиплексів «Зеонбуду», незакодованими залишаються лише чотири канали, які мовлять у 4-му мультиплексі: “5 канал”, “Культура”, “Рада” і “Ескулап”.

Для кодування супутникового сигналу «Зеонбуд» використав систему умовного доступу IRDETO. Це відбулося відповідно до угоди з телегрупами, підписання якої було анонсовано у липні: телегрупи погодились оплатити провайдеру кодування транспортного потоку трьох мультиплесів. На користувачів ефірного цифрового телебачення таке кодування не впливає – вони зможуть і надалі вільно приймати сигнал цих 24 телеканалів. Міняти свої тюнери цифрового ефірного телебачення на тюнери з підтримкою IRDETO – не потрібно. Кодування транспортного потоку «Зеонбуду» напередодні кодування телегруп повинно надалі заблокувати потрапляння у торгові точки тюнерів з підтримкою технічного стандарту T2-MI. Також кодування транспортного потоку «Зеонбуду» блокує можливість використання цього сигналу у піратських цілях. В іншому випадку загальне кодування каналів телегруп, заплановане на 20 січня 2020-го, без кодування транспортного потоку не мало б змісту.

Чому разом із супутниковим кодування телеканалів часто лунає фраза «інформаційна безпека»?

За наявності в Україні окупованих Росією територій, кодування супутникового сигналу телегруп часто використовується його противниками у спробі дискредитації процесу, оскільки на супутнику у відкритому доступі є ряд російських телеканалів, заборонених в Україні за антиукраїнську позицію. Насправді кодування супутникового сигналу має дуже мало спільного з інформаційною безпекою.

У відкритому доступі на супутнику після кодування залишиться чимало інформаційних українських телеканалів (таких близько 20), більшість з яких стане альтернативою російському трактуванню українських новин. У відкритому режимі залишаються працювати канали «Суспільного мовлення» («UA: Перший» і «Культура»), а також державного телебачення («Рада» і UATV). Кодуються лише розважальні телеканали приватних телехолдингів. Незакодованих українських телеканалів розважального телебачення практично не залишиться (у відкритому доступі буде кілька музичних телеканалів).

Переоцінювати влив російських телеканалів на українських глядачів безкоштовного супутникового телебачення не варто з кількох причин. Російських телеканалів з відкритим супутниковим сигналом з кожним роком стає все менше («Телекритика» нарахувала не більше 12 таких телеканалів). Здебільшого мова йде про міжнародні версії російських телеканалів, програмування яких значно відрізняється від «оригінальних» версій – вони менш цікаві для телеглядачів. Переглядати російські інформаційні телеканали чи дивитися інформаційні програми на російських розважальних телеканалах – давно вважається моветоном.

Що робити абонентові безкоштовного супутникового телебачення у зв’язку з кодування рейтингових українських телеканалів?

Абонент безкоштовного супутникового телебачення має кілька варіантів на вибір: замінити супутниковий тюнер (обов’язкова вимога) і стати абонентом DTH-платформ; обрати інший спосіб отримання та перегляду телевізійних каналів: ефірне мовлення (Т2), кабельне телебачення, ОТТ або IPTV. Перед тим як зробити вибір, користувачу слід упевнитися, що супутник – неєдиний спосіб перегляду телебачення у його населеному пункті. Також користувачеві варто прорахувати затрати при переході з одного типу прийому на інший: зміну устаткування, антени і т.п.

Оператори кабельного телебачення пропонують різноманітні пакети телеканалів як українських, так і закордонних преміум-мовників з можливістю перегляду каналів у HD-якості. Покриття та підключення залежить від наявності провайдерів у вашому регіоні.

Отримати підписку на OTT-сервіси можна за наявності хорошого інтернету у населеному пункті, де проживає телеглядач. Ряд інтернет-провайдерів також надають власну ТБ-послугу з використання технології IPTV, а тому за наявності інтернету в оселі, споживач може підключити у свого ж інтернет-провайдера телебачення через інтернет. Головна перевага технологій ОТТ та IPTV перед кабельним чи супутниковим телебаченням у можливості надавати додаткові послуги для відкладеного перегляду (доступний повний архів програм телеканалу за 7-10 останніх днів).

Цифрове ефірне телебачення (Т2) наразі єдиний тип телеприйому, який дозволяє переглядати до 32 телеканалів безкоштовно. Однак перед тим, як перейти на Т2, абоненту потрібно перевірити, чи є цифрове покриття у населеному пункті (є спеціалізовані ресурси, які допоможуть у цьому розібратися) та придбати цифровий тюнер Т2 разом з ефірною антеною. Оскільки Т2 – це соціальне телебачення, в його ефірі йде чимало інформаційних телеканалів, всі телеканали доступні лише в SD-якості. Для того, аби переглядати канали телегруп у HD-якості, потрібно підключитися до провайдерів платного телебачення.

Чи правда, що ефірне цифрове телебачення можуть закодувати?

Останні роки мова йде про можливий запуск провайдером ефірного цифрового телебачення «Зеонбуд» платного пакету. Так званий проект «гібридного» ефірного цифрового телебачення передбачатиме надання для населення певної кількості телеканалів безкоштовно і запуск платного пакету з щонайменше 16-20-ма телеканалами. Якщо такий проект буде реалізовано, кількість безкоштовних телеканалів в ефірній цифрі може зменшитись удвічі. Однак наразі це лише розмови. Процедура запуску платного пакету достатньо непроста. Аби отримати доступ до платних телеканалів у ефірній цифрі, абонентові потрібно буде оформити платну підписку, а також замінити цифровий тюнер Т2 на той, який може приймати телеканали з кодуванням.

Що таке комбо-ресивери? Чи справді можна «об’єднати» перегляд безкоштовного супутника з ефірним цифровим телебаченням?

Торгові точки переповнені бюджетними моделями комбінованих ресиверів для прийому сигналів наземного DVB-T/T2 і супутникового DVB-S/S2 телебачення. Такі ресивери можна також підключити до інтернету. Після підключення для користувачів відкриваються додаткові інтернет-сервіси та ТБ-послуги. Також такі приймачі підтримують перегляд каналів згідно з протоколом IPTV. Такі тюнери підтримують плейлисти M3U, які можна завантажити за допомогою підключення флешки. Однак тут слід розуміти, що канали телегруп, які закодують свій сигнал на супутнику, не будуть доступними користувачеві.

Джерело: Телекритика