Портал новин

Від сьогодні Україна переходить на міжнародний стандарт банківського рахунка IBAN

З 13 січня 2020 року усі банки України остаточно перейшли на міжнародний стандарт банківського рахунка IBAN. В Україні IBAN означає заміну комбінацій із коду МФО банку + номер розрахункового рахунка на міжнародний формат рахунка, який матиме 29 символів (літери та цифри), з них 2 літери – код України (UA), контрольне чисто – 2 цифри, код банка – 6 цифр та сам номер рахунка. Якщо кількість цифр у номері буде менша, ніж того вимагає кодування, то перед ним виставлятимуться нулі.

Перехід на стандарт IBAN розпочався 5 серпня 2019 року і тривав до 31 жовтня 2019 року. Під час переходу на стандарт IBAN банки надавали інформацію про нові та змінені за стандартом IBAN рахунки клієнтів – платників податків відповідним контролюючим органам. Насамперед, це зручно тим, що з розрахункових документів зникнуть реквізити «Код банку платника/отримувача/стягувача», а також можна буде відразу ідентифікувати країну та банк власника рахунка. Клієнти банків відтепер витрачатимуть менше часу на заповнення додаткових реквізитів. Статистика Національного банку підтверджує, що дедалі більше клієнтів проводять розрахунки за стандартом IBAN.

Станом на 31 жовтня 2019 року 103 учасники Системи електронних платежів здійснили 66% від загальної кількості платежів саме з використанням IBAN. З 13 січня 2020 року такий перехід є обов’язковим для усіх під час здійснення переказів коштів як у національній, так і в іноземних валютах. Усі новостворені рахунки, починаючи з серпня 2019 року відразу відкривались з стандартами IBAN, а про оновлення номерів ранішестворених рахунків банки інформують клієнтів самостійно. Але якщо ця інформація була пропущена то її легко можна дізнатися з систем інтернет-банкінгу або зателефонувавши до інформаційно-довідкової служби вашого банку.

Заміна номера рахунка за новим стандартом не потребує змін у довіреності на розпорядження рахунками, до платіжних карток чи положень чинних договорів, так як вони емітовані до конкретного рахунка, а не до його реквізитів. IBAN – стандарт № 13616 Міжнародної організції зі стандартизації ISO і Європейського комітету з банківських стандартів ECBS – міжнародний номер банківського рахунка. Тобто це стандарт, за яким здійснюють кодування банківських рахунків за єдиними міжнародними правилами.