Портал новин

Шепетівська РДА долучилась до обговорень земельної реформи

Відеоконференція з питань обговорення пропозицій впровадження земельної реформи, обігу земель сільськогосподарського призначення та розвитку аграрної галузі відбулась учора, 29 січня, – повідомляє прес-служба Хмельницької ОДА.

У нараді взяли участь  керівники районних державних адміністрацій, голови об’єднаних територіальних громад, сільських та селищних рад, керівники сільськогосподарських підприємств різних форм власності, директор Департаменту агропромислового розвитку Олег Омелянюк та радник голови Олексій Лисюк.

Використання сільськогосподарських земель області

Агроформуванння всіх форм власності мають у користуванні 1 млн.570 тис. га земель сільськогосподарського призначення, з них 1 млн.254 тис. га ріллі. Загальна посівна площа у минулому році становила 1 млн 175 тис. га, або 94 відсотків до ріллі. Треба відмітити, що протягом останніх років обсяги посівних площ постійно збільшуються, і у цьому році їх очікуються в межах 1 млн.185 тис. га, що на 10 тис. га більше попередніх показників, – зазначив Олег Омелянюк.

Розширення посівних площ відбувається, в основному, за рахунок сільськогосподарських підприємств. Приватні господарства (населення) тримають стабільні 12% від загальних площ землекористування.

Відповідно до структури користування: агрохолдинги – обробляють 510 тис. га, або 41 відсоток земель; самостійні сільгосппідприємства – обробляють 312 тис. га (25%); фермерські господарства –  150 тис. га (12%); особисті селянські господарства та домогосподарства населення – 277 тис. га (22%).

Питома вага виробництва сільськогосподарської продукції по сільськогосподарським підприємствам різних форм власності становить 62%, а по господарствах населення – 38 відсотків. Разом з тим, господарствами населення виробляється 99% картоплі, 98% овочевої продукції, 90% плодів, 74% м’яса, 55% молока.

Оренда землі та пайові виплати

Загалом у області розпайовано 1 млн. 042 тис. га, нерозпайованими лишаються близько 200 тис. га. Це землі державного значення і використовуються частково державними підприємствами, передані в оренду сільгосппідприємствам, приватним особам тощо.

За інформацією районних управлінь агропромислового розвитку впродовж минулого 2019 року укладено 364 тисяч договорів оренди земельних ділянок між власниками земельних паїв та сільгосппідприємствами області. Відповідно до цих договорів розмір орендної плати складає 2,5 млрд. гривень, що на 263 млн. грн більше ніж у попередньому році.

Спостерігається тенденція і до збільшення відсотка виплати від грошової вартості паю. У 2019 році його рівень становить 9,8 %. А за останні 5 років він зріс майже втричі – з 3,7% у 2014 році. Розрахунки з орендарями проводяться як в грошовій, так і в натуральній формі. Зокрема, у минулому році виплачено коштами 1,8 млрд. гривень, видано зерна на суму 0,6 млрд. гривень, надано послуг та іншої сільськогосподарської продукції на 56 млн. гривень. На один пай у 2019 році по області  нараховано в середньому 6880 гривень. Введення в дію Закону «Про обіг земель сільськогосподарського призначення» однозначно призведе до зміни структури землекористувачів, дасть змогу залучити додаткові інвестиційні кошти на розвиток господарств, збільшить доходи місцевих бюджетів і громад, – прокоментував Олег Омелянюк.

Земельна реформа

Презентація Земельної реформи в Україні (Законопроект до 2178-10 до другого читання) – стала основною темою для обговорення.

Заступник директора Департаменту Вадим Конончук проінформував, що у державному бюджеті передбачені кошти для фінансової підтримки громадян, юридичних осіб, в тому числі фермерських господарств, для придбання земельних ділянок сільськогосподарського призначення.

В продовження теми, радник голови Олексій Лисюк зауважив, що одним з пріоритетних напрямків роботи Верховної Ради України є впровадження земельної реформи, тому ринок землі буде відкритий найближчим часом, незважаючи на усі спекуляції навколо даного питання.

Проблема ринку землі зараз найбільше стосується малого і середнього землекористувача, які мають незначні земельні банки. Тому завдання влади проводити інформаційну діяльність і доносити до людей, що такі землекористувачі захищені додатковим інструментом – це і державна підтримка у вигляді надання кредитів та інша цільова допомога, яка буде надаватися. Відкриття ринку землі не значить, що після прийняття закону, всі землі одразу ж будуть продані, орендні відносини, які існують повинні залишатися за основу і в подальшому,  – сказав він.

 

У діалозі обговорили напрацювали ідеї стосовно впровадження земельної реформи. Їх керівництво винесе до обговорення на  найближчі наради з Міністерством розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України.

Оновлена інформація буде доводитися в подальшому до відома у райони в найкоротші терміни.