Портал новин

Спочатку було слово. І слово це було “Мед”. 9 фактів про українську про які ви не здогадувались

Міжнародний день рідної мови ми відзначаємо щорічно 21 лютого,починаючи із 2000 року . Ініціативу відзначати цю дату винесли у жовтні-листопаді 1999 року на Генеральній конференції ЮНЕСКО. 

Українська мова входить у 50-ку найпоширеніших мов світу( за різними джерелами посідає 25 або 32 сходинку). Нині є рідною для понад 36 млн. людей. А володіють нею понад 41 млн. людей у світі.

  1. Окремі мовознавці вважають українську мову найдавнішою із живих слов`янських мов. Цікаво, що до середини 19 ст. її називали “руською мовою” ( не плутайте з російською, адже “російська” з`явилась значно пізніше і походить від української церковної мови (церковнослов’янської).
  2. За даними вченого Василя Кобилюха, наша мова сформувалася ще в Х-IV тисячоліттях до нашої ери і походить вона зі санскриту. В українській багато слів, що мають походження з давньої індійської мови санскрит. Серед них: “повітря”, “кохати”, “кінь”, “дерево”, “вогонь”.
  3. Перша задокументована згадка українських слів була записана у 448 р. н.е., історик з Візантії Пріск Панікійський, перебуваючи на території сучасної України він занотував слова “мед” та “страва”.
  4. Графіті у столичному Софійському соборі виконані розмовною українською княжої доби. В основі цих написів – церковнослов’янська мова. Але писали їх люди, які не завжди добре володіли нею. Замість літературної мови вони вживали розмовну.
  5. Українську мову офіційно визнали літературною після видання «Енеїди» Івана Котляревського. Відтак, Котляревського вважають основоположником нової української мови.
  6.  Сьогодні українська налічує близько 256 тисяч слів і є єдиною мовою, що налічує 7 відмінків (+ Кличний)
  7. Більшість із них починається на літеру “П”.
  8. А от  найменш використовуваною є “Ф”, зазвичай цю літеру можна зустріти лише у запозичених, іномовних словах.
  9. Перший український буквар, виданий Іваном Федоровим у 1574 у Львові, зберігся лише у одному примірнику. Зараз цей екземпляр перебуває у Гарвардській бібліотеці.

 

Джерела: Мова ДНК нації 
ЗНО UA
Gazeta ua