Портал новин

26 квітня – День пам’яті Чорнобильської трагедії

26 квітня Україна і світ вшановують пам’ять жертв та подвиг учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС – трагедії, яка назавжди змінила життя мільйонів.
34 роки тому світ став свідком найбільшої в історії людства техногенної катастрофи.
Аварія на ЧАЕС призвела до непоправних медичних, економічних, соціальних і гуманітарних наслідків – радіоактивним цезієм було забруднено 3/4 території Європи.

«На Чорнобильській атомній електростанції сталася аварія, яка призвела до ушкодження одного з реакторів. Впроваджуються заходи з ліквідації наслідків аварії. Постраждалі отримують допомогу. Створена державна комісія», – монотонно виголосила ведуча програми «Врємя» – головної новинної телепрограми СРСР 28 квітня 1986-го о 21-00.
Це було перше офіційне повідомлення радянської влади про вибух на Чорнобильській АЕС. Подавалося воно як буденне серед решти новин.

Сталася найбільша у світі техногенна катастрофа. На момент вибуху ніхто не уявляв масштабів аварії та її наслідків. Але держава вживала усіх заходів, щоб приховати інформацію про те, що сталося.
У першому спецповідомленні КГБ про аварію у Чорнобилі й слова не було про необхідність інформування населення. Натомість йшлося про недопущення поширення інформації. «З метою недопущення витоку інформації, розповсюдження неправдивих та панічних чуток організований контроль вихідної кореспонденції, обмежений вихід абонентів на міжнародні лінії зв’язку», – йдеться в документі.

«Підготовка до святкування 1 Травня відбувається у виключно здоровій політичній обстановці у республіці, в атмосфері високої громадянсько-політичної та трудової активності трудящих по виконанню історичних рішень ХХVІІ з’їзду КПРС», – рапортує очільник КГБ УРСР С.Муха тодішньому першому секретарю компартії УРСР В.Щербицькому.

Влада пояснювала свої дії недопущенням панічних настроїв серед населення. Хоча в ті дні кожна секунда була вирішальною, бо ж вбивала радіація, а не паніка.

500 тисяч людей померли від радіації.
8,5 мільйонів жителів України, Білорусі, Росії в найближчі дні після аварії отримали значні дози опромінення.
Понад 600 тисяч осіб стали ліквідаторами аварії – боролися з вогнем і розчищали завали.

Мирний атом перетворився на бомбу масового ураження. Причиною цьому була державна політика, у якій пріоритетом була імперія, а не людина.

Швеція перша повідомила світові про небезпеку. Радіаційна хмара пронеслась над Європою, загрожуючи решті континентів. Жодні кордони та політичні домовленості не стали бар’єром для наслідків злочинності влади СРСР.

Більше про Чорнобильську катастрофу можна дізнатися з проєктів Українського інституту національної пам’яті та наших партнерів:
Документальна інсталяція «Під саркофагом»:
https://bit.ly/3aFL4zg

Збірник документів з архіву СБУ «Чорнобильське досьє КГБ»:
https://bit.ly/2yGaO1s

Інформаційні матеріали Інституту до річниці аварії:
https://bit.ly/2Y52d

Витяги з документів взято з книги “Чорнобильське досьє КГБ”.

Джерело: Український інститут національної пам’яті