Портал новин

На Хмельниччині запрацювали підрозділи дізнання

Підрозділи дізнання будуть розслідувати більше половини кримінальних правопорушень, які раніше розслідували слідчі. 1 липня 2020 року вступив в силу Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень» № 2617-VIII. Про це повідомляють у відділі дізнання ГУНП у Хмеьницькій області.

Згідно зазначеного Закону, кардинальних змін зазнала класифікація кримінальних правопорушень, введено поняття кримінального проступку – передбачене Кримінальним кодексом України діяння (дія чи бездіяльність), за вчинення якого передбачене основне покарання у виді штрафу в розмірі не більше трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або інше покарання, не пов’язане з позбавленням волі. Кримінальні правопорушення, за вчинення яких передбачені більш тяжкі види покарань, віднесені до категорії злочинів.

Внаслідок цих змін введено 117 складів нових кримінальних проступків (98 статей та 117 частин статей).

До найбільш поширених із них належать:

– заподіяння легких тілесних ушкоджень
– нанесення побоїв
– погроза вбивством
– ухилення від сплати аліментів
– проникнення до житла чи іншого володіння особи
– некваліфіковані крадіжки та шахрайства
– незаконні полювання та зайняття рибним, звіриними або іншим добувним промислом
– жорстоке поводження з тваринами
– незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення чи пересилання наркотичних засобів без мети збуту
– посів або вирощування снотворного маку чи конопель
– самоуправство
– підробка документів
– порушення правил адміністративного нагляду та інші.

При цьому, розслідування зазначених кримінальних проступків буде проходити за спрощеною процедурою. Всі зібрані матеріали дізнання передаються прокурору та досудове розслідування має бути закінчено не пізніше 72 годин після повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального проступку.

Хто буде розслідувати кримінальні проступки? Згідно зі змінами, у Кримінальному процесуальному кодексі України визначено поняття дізнавача – це службова особа підрозділу дізнання органу Національної поліції, органу безпеки, органу, що здійснює контроль за додержанням податкового законодавства, органу Державного бюро розслідувань, у випадках, установлених КПК України, уповноважена особа іншого підрозділу зазначених органів, які уповноважені в межах компетенції, передбаченої КПК України, здійснювати досудове розслідування кримінальних проступків.

У ході проведення досудового розслідування дізнавач користується повноваженнями слідчого та може відбирати пояснення, проводити медичне освідування, отримувати висновки спеціалістів, знімати показання технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, вилучати знаряддя і засоби вчинення кримінального проступку, речі і документи, що є безпосереднім предметом кримінального проступку, або які виявлені під час затримання особи, особистого огляду або огляду речей.

У структурі Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області створено відділ з 6 працівників, які виконуватимуть функцію аналітики та надання методичної допомоги колегам із територіальних підрозділів, в яких, у свою чергу, введено 106 посад керівників секторів та дізнавачів. Працівники новоствореного підрозділу забезпечені необхідними матеріально-технічними засобами, отримали ключі доступу до Єдиного реєстру досудових розслідувань, ознайомлені зі змінами у нормативно-правових актах, пройшли відповідні навчання та отримали необхідні для подальшої роботи методичні рекомендації.