Восени Україна увійшла у новий етап боротьби з коронавірусом. Зважаючи на збільшення кількості хворих і високе завантаження лікарень, медицина потребує ще більше людей та ресурсів, щоб протистояти пандемії. Наскільки готова Україна до нового витку хвороби та якої підтримки від держави чекати лікарям та медзакладам, дізнавались експерти Центру громадського моніторингу та контролю.
Як і раніше, на передовій боротьби з коронавірусом стоять лікарі. Щоб підтримати їхню важку працю, з вересня усіх медпрацівників чекає підвищення зарплат: лікарів, медсестр, молодший медперсонал. Оскільки одразу підвищити всім оклади складно, підняти зарплати медикам вирішили через механізм доплат. Залежно від кваліфікації вони становитимуть від 1,2 до 3,5 тисяч гривень на місяць. Доплати мають отримати всі лікарні без винятку – районні, міські, пологові будинки.
Загалом на підвищення зарплат медичним працівникам виділили майже 6 млрд грн. Як пояснюють в уряді, величину доплат розраховували відповідної до тарифної сітки, яка була встановлена за найвищим розрядом. Таким чином, лікарі в середньому отримуватимуть доплату розміром 70% від посадового окладу, тобто в абсолютних цифрах – це 3560 грн на місяць.
«Лікарям підвищать зарплату на 70%, середньому медперсоналу – на 50% та молодшому – на 25%. Взагалі зарплата медичних працівників повинна поетапно зростати до рівня, принаймні, сусідньої Польщі», – пояснює голова Комітету здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування Михайло Радуцький.
Додаткові доплати до окладу медпрацівники будуть отримувати з вересня по грудень цього року. Підвищення зарплат на наступний рік буде закладено в окремому бюджеті.
Станом на початок вересня, у восьми областях України та місті Київ завантаженість ліжок для хворих на коронавірус перевищує 50%. Враховуючи цю невтішну статистику, Міністерство охорони здоров’я підсилює оснащення медичних закладів. Так, за даними МОЗ, для допомоги хворим на коронавірус у лікарнях підготовлено 4467 моніторів пацієнта, 468 пересувних рентген-апаратів, 156 газоаналізаторів крові.
«Ми бачимо тривожну динаміку – погіршення епідемічної ситуації з COVID-19. Щоб кожен пацієнт отримав належну допомогу, МОЗ нарощує потужність медичної системи. Станом на початок вересня, у 315 закладах охорони здоров’я, де лікують хворих на COVID-19, наявні 26 тисяч ліжок, а в резерві ще 213 лікарень, де понад 9 тисяч ліжок», – звітує очільник МОЗ Максим Степанов.
Наразі медична система має близько чотирьох тисяч апаратів ШВЛ, з яких задіяно 227. Крім того, МОЗ працює над збільшенням кількості тестувань. За п’ять місяців було відновлено роботу 69 лабораторних центрів, що дозволило збільшити кількість ПЛР-тестувань на добу з 200 до майже 25 тисяч. Загальне число зроблених тестів вже сягнуло понад 1,8 млн.
У МОЗі визнають, що медична система постійно стикається із нестачею персоналу і обладнання. Однак найкритичніші потреби намагаються оперативно закривати. Так, на відміну від весни, наразі ліквідовано дефіцит індивідуального захисту медиків. На початок осені у лікарнях є понад 1,4 млн костюмів та халатів, майже 5 млн масок, 1,3 млн респіраторів, а також 5,4 млн рукавичок.
Попри чутки у ЗМІ навколо витрат з Фонду боротьби з COVID-19, міністерство фінансів звітує, що станом на вересень з нього використано тільки 30% коштів. Із передбачених 66 млрд грн витратили тільки 19,1 млрд грн.
«Станом на 1 вересня на охорону здоров’я використано – 583 млн грн із 16,3 млрд грн виділених коштів, на соціальний захист – 8,8 млрд грн із 10,6 млрд грн, на забезпечення правопорядку – 2,4 млрд грн із 2,5 млрд грн», – уточнює міністр фінансів Сергій Марченко.
Тож ресурси на продовження боротьби з пандемією є. Крім того, Україна може розраховувати на допомогу міжнародних партнерів. Зокрема, на зміцнення медичної системи держава отримала 135 млн доларів від Світового банку. Ці кошти планують використати на переобладнання та навчання персоналу відділень екстреної допомоги, закупівлі медичного обладнання, матеріалів та технічної допомоги для лікарень та лабораторних центрів.
У МОЗ уточнюють: «Уже затверджені специфікації на обладнання та матеріали. Ми будемо закуповувати ПЛР-тести з розрахунку на 1,2 млн досліджень, прилади для ПЛР-діагностики та інше лабораторне обладнання на загальну суму 23 млн доларів. Вони будуть закуплені та поставлені в лабораторні центри».
Українська медицина вже вистояла півроку активної боротьби з пандемією. Що буде восени наразі прогнозувати складно, але медицина готується до всіх варіантів розвитку подій. Кожен з нас може допомогти перемогти хворобу, якщо буде дотримуватись простих правил – носити маску, мити руки і довіряти тільки перевіреним джерелам інформації.