Відпочиваючи біля води треба пам’ятати правила надання домедичної допомоги при утопленні. Адже людина, яка тоне, не завжди в змозі покликати на допомогу, тому важливо помітити це та почати рятувальні дії. Розмахування руками, бризки та крики “допоможіть” трапляються рідко. Через брак кисню людина не зможе кричати.
Найчастіше людина, яка тоне, буде плавати вертикально, час від часу дістаючи голову з-під води та відкриваючи рот. Очі можуть бути також широко відкритими. Руки будуть розставлені в спробі відштовхнутися від поверхні води. У такому стані людина може протриматися до 1 хв, перед тим, як повністю піти під воду.
Зробіть 5 рятувальних вдихів через плівку-клапан та приступайте до серцево-легеневої реанімації: покладіть постраждалого на рівну, тверду та суху поверхню, звільніть грудну клітину від одягу, робіть почергово натискання на грудну клітину та рятувальні вдихи в співвідношенні 30 на 2. Якщо ви не маєте захисної маски-клапану, робіть тільки натискання. Частота натискань – 100-120/хв, а глибина – 5-6 см. За можливості використовуйте автоматичний зовнішній дефібрилятор, який значно збільшує шанси постраждалого на виживання на ранніх етапах зупинки серця.
Допомогу потрібно надавати допоки людина не прийде до тями, або ж не приїхала швидка, та поки у вас є сили й це безпечно. Проведіть запобігання переохолодження в постраждалого – висушіть тіло й загорніть в ковдру. Обов’язково дочекайтеся приїзду швидкої допомоги.