30 серпня начальник Хмельницької ОВА Сергій Гамалій, його заступник Володимир Юр’єв разом із директоркою Департаменту освіти, науки, молоді і спорту ОВА Дарією Басюк розповіли про підготовку освітніх закладів до навчання та обговорили проблемні питання щодо освіти цьогоріч.
Основні положення брифінгу:
– Освітній процес в умовах воєнного стану. Підготовка закладів освіти області до початку нового навчального року триває. Декілька років поспіль початок навчання – складний виклик для влади та освітян. У минулі роки це було пов’язано з пандемією ковіду, цьогоріч – з війною.
– Головним завданням зараз є надання можливості безпечного функціонування усіх навчальних закладів Хмельниччини. Насамперед формат навчання залежить від наявності належного захисного укриття в закладі. Цьогоріч рішення про змішану чи очну форму навчання залежить від дотримання відповідних вимог облаштування захисних споруд. Тому останні декілька місяців усі зусилля були зосереджені на їх організації.
– Основні вимоги до укриттів: в школі чи садочку під час очного навчання може перебувати лише та кількість людей, для яких передбачено місце в укритті. Якщо місця не вистачає – навчання відбуватиметься змішано або позмінно. В укритті обов’язково має бути два виходи, санвузол, необхідний запас продуктів, води та ліків, облаштовані вказівники напрямків руху, система оповіщення, пожежна сигналізація, тощо.
– Сумарно в області діє 1212 закладів освіти, усі вони були обстежені комісією за участі представників ДСНС. За результатами перевірок належні укриття мають 698 навчальних закладів (57,5% від всіх наявних закладів освіти), зокрема 65% шкіл та 56% садочків.
– В деяких закладах робота з облаштування укриттів ще триває, після завершення ремонтних робіт питання про офлайн формат навчання буде розглядатися окремо.
– Важливою складовою безпеки в закладах освіти є інформаційна робота з педагогами, учнями та батьками. Усі працівники закладів пройшли відповідні навчання та практичні тренування щодо порядку дій в разі небезпечної ситуації. Призначено осіб, відповідальних за евакуацію із закладів. Відповідні тренування будуть проводитися з дітьми, аби евакуація здійснювалася організовано та максимально швидко. Також усі батьки, за бажання, можуть особисто оглянути умови, створені в закладах освіти.
– Потреба коштів на ремонт укриттів у закладах освіти Хмельничини склала близько 50 млн гривень. Майже 34 млн гривень уже передбачені за рахунок коштів обласного та місцевих бюджетів.
– Проведено 6 засідань обласної комісії та підготовлено проєкт розпорядження голови ОВА, яким буде затверджено перелік закладів, що отримають дозвіл на роботу в звичному офлайн режимі. Наступне засідання заплановане на 12 вересня.
Готовність закладів освіти у розрізі територіальних громад області:
– У 8 громадах – повністю 100% закладів можуть працювати офлайн (Новодунаєвецька, Гуківська, Солобковецька, Китайгородська, Полонська, Красилівська, Слобідко-Кульчієвецька, Кам’янець-Подільська)
– У 22 громадах – понад 80% закладів (Дунаєвецька, Орининська, Смотрицька, Чемеровецька, Деражнянська, Чорноострівська, Антонінська, Волочиська, Заслучненська, Летичівська, Меджибізька, Миролюбненська, Наркевицька, Старосинявська, Теофіпольська, Щиборівська, Хмельницька, Берездівська, Ганнопільська, Нетішинська, Понінківська, Славутська).
– У 9 громадах – 50% закладів (Городоцька, Лісогринівецька, Розсошанська, Сатанівська, Староостропільська, Ізяславська, Білогірська, Плужненська, Сахновецька)
– У 4 громадах (Судилківська, Михайлюцька, Гвардійська, Улашанівська) заклади повністю працюватимуть в дистанційному форматі.
– 22 заклади професійно-технічної освіти працюватимуть змішано: очно та дистанційно.
Із 32 закладів фахової передвищої та вищої освіти:
-3 розпочали працювати дистанційно через відсутність укриттів;
-29 планують працювати в змішаному режимі враховуючи місткість укриттів.
Усі навчальні заклади готують програми та плани занять з урахуванням місткості укриття та специфіки організації навчального процесу. Так, в деяких закладах загальної середньої освіти організовують позмінне навчання, в інших більше уваги приділяють початковим класам, а також 5 та 10 класам, обираючи для них офлайн навчання. Заклади профтехосвіти, фахової передвищої та вищої освіти повинні сформувати навчальні плани таким чином, аби частина учнів перебували на дистанційному навчанні, інша – на виробничій практиці.
Формат навчання напряму залежить від безпекової ситуації в Хмельницькій області. У разі її зміни рішення про формат навчання буде переглядатися, адже заклад освіти має бути місцем безпеки.
Триває підготовка до роботи в осінньо-зимовий період. Очікується, що зима буде складною, тому в області ведеться активна робота, щоб заклади освіти були підготовлені належним чином. Наразі проблем з підготовкою закладів загальної середньої освіти та дошкільної освіти до роботи в осінньо-зимовий період 2022-2023 року немає: школи готові на 78%, дитячі садочки – на 79%.
Тривають тендерні процедури по закупівлі твердого палива.
За матеріалами Хмельницької ОВА