Літні прогулянки та активний відпочинок на природі підвищують ризик укусів комах та змій. Міністерство охорони здоров’я зібрало прості поради щодо надання першої допомоги та полегшення симптомів укусів ос, бджіл, павуків та інших комах і змій.
Як діяти при укусах комах?
Більшість укусів комах викликають свербіж і набряк, які зазвичай зникають через кілька годин або днів, а наступні прості кроки можуть полегшити дискомфорт:
– Промийте місце укусу водою і прикладіть холодний компрес, щоб зменшити набряк.
– Якщо місце укусу набрякло і сильно болить, прийміть знеболювальне (наприклад, парацетамол або ібупрофен) та антигістамінні препарати.
– Якщо комаха залишила жало – видаліть його ковзаючим рухом нігтем або краєм банківської картки, а не тягнучи за нього. Не використовуйте для цього пінцет, оскільки ви можете видавити з жала отруту.
Основна небезпека укусів комах – це можливість виникнення серйозної алергічної реакції. Якщо ви відчуваєте такі симптоми, як утруднене дихання; набряк губ, обличчя, повік або горла; запаморочення; непритомність; слабкий або прискорений пульс; висип; нудота, блювота або діарея, терміново викликайте швидку допомогу!
Для того щоб уникнути укусів комах, користуйтесь репелентами та москітними сітками для вікон.
Що робити, якщо вас вкусила змія?
Змії не менш небезпечні за комах. В Україні є три види отруйних змій. Вони поширені по всій території України і активні з квітня по жовтень. Найбільше шансів зустріти їх у квітні-травні та вересні.
Отрута гадюки небезпечна, але в більшості випадків не смертельна. Дуже серйозні наслідки трапляються рідко, а смертельними у виняткових випадках, при індивідуальних реакціях, хронічних захворюваннях і за відсутності медичної допомоги. Укуси особливо небезпечні для дітей, людей похилого віку та алергіків.
АЛГОРИТМ ДІЙ У РАЗІ УКУСУ ЗМІЇ:
– Забезпечте постраждалому спокій та мінімум рухів.
– Знерухомте частину тіла, на якій знаходиться місце укусу. Якщо змія отруйна, це може уповільнити поширення отрути.
– Зніміть одяг, взуття та аксесуари з ураженої ділянки.
– Накладіть на місце укусу чисту, стерильну пов’язку.
– Давайте постраждалому багато води.
– За можливості, негайно транспортуйте потерпілого до медичного закладу або наглядайте за ним до прибуття швидкої допомоги.
ЧОГО РОБИТИ НЕ МОЖНА:
– Не намагайтеся висмоктати отруту.
– Не накладайте на рану джгут.
ЯК УБЕРЕГТИСЯ ВІД УКУСІВ ЗМІЙ
Пам’ятайте: змії не нападають першими, а проявляють агресію лише в разі небезпеки.
Запам’ятайте ці прості правила і передайте їх своїм дітям, щоб відпочинок на природі залишився приємним спогадом.